Extraligový rok 2014

Autor: Vašek Maderák <vasekmaderak(at)centrum.cz>, Téma: Novinky, Vydáno dne: 12. 09. 2014

medaile_400Dlouho jsme zde na webu, žádný článek nezveřejnili. Z jedné strany za to může lenost autorů a z druhé, že se postupně více prosazuje éra facebooku a informací zveřejněných tam. Je pravda, že alespoň ve směru facebooku jsme byli nadmíru aktivní. V jednom článku se pokusím ve zkratce zhodnotit celý náš extraligový rok 2014. Již před začátkem sezony bylo jasné, že po nutné rekonstrukci družstva bude potřeba nové členy zaškolit do úplně nových pozic, a že to bude běh na dlouhou trať.
 Do tohoto roku jsme vstupovali hned s trojicí „nováčků“ na jednotlivých postech. Marťa na levém proudu, sice už půlsezony běhala za družstvo Děčan, ale první co jsem jí řekl, bylo, ať na vše, co ji kdy někdo učil navždy zapomene. Janča (půjčená proudařka z Touchovic)se ujala nikým nechtěného rozdělovače. A přespolní výpomoc Silvie se musela postavit ke stroji. Brzy přišla ještě jedna změna a nakonec sezonu odběhaly hned 4 změny na základních postech.
Už jen logistická příprava na tréninky byla vzhledem k dostupnosti jednotlivých lidí dosti náročná. Silvie- Brno; Bára- Plzeň; Janča – Louny; Míša Č. – Roudnice; Já, Míša M. a Radka většinou Praha. Zhruba bylo spočítáno, že cesta na jeden trénink si vyžádala celkem přibližně 1300 km.
Vzhledem k dobrému počasí v jarních měsících jsme mohli poprvé vyzkoušet naše nové hřiště v Podsedicích, kde se většina z tréninků odehrávala. Mimořádně jsme využívali i plochy ve Štrbicích a Předoníně. Janča na rozdělovači se jevila dobře, tak byla potřeba usměrňovat především Marťu na proudu a Silvu na mašině. Po prvních soutěžích se to v podstatě potvrdilo a s tím jsme vstupovali do prvního víkendu letošní extraligy.
 

14.- 15.  červen  - Olšovec a Radíkov
Pěkná trať, ale zlověstné mraky se hnaly nad závodištěm v Olšovci. Během přípravy holek začal vydatný déšť a tak se muselo přistoupit k opatrné variantě útoku. A bylo z toho 17,13 a 4. místo. Touto soutěží bylo v podstatě odstartováno Marti sestřikové trápění, které jí provázelo téměř celou úvodní polovinou Extraligy.
Druhý den Radíkov, útok jako přes kopírák čas 17,27 (PP 16:29) a zase 4. místo.
 

olsov_400

21. červen  - Letohrad Kunčice
Skvěle rozběhnutý útok Bára vpravo za 15:62 a Marťa zase prostřik na 17:30. V tu dobu jsme na zlepšení finální fáze pracovali každým tréninkem, ale výsledky se na soutěži zatím nedostavily.
V neděli jsme zajeli ještě při cestě domů do Libuně, kde jsme potřebovali vyzkoušet z Jablonce nad Jizerou půjčenou rozdělovačku Karolínku Jonovou. V Libuni do kopce z toho bylo druhé místo za Myštěvsí za nízkou 17ku.

libun_400

Následoval víkend, kdy proběhlo Mistrovství ČR v PÚ. Bohužel právě zde jsme přišli o dalšího člena a stavební kámen celé sestavy Báru. Po pádu při 100kách si zranila koleno a výsledkem z toho byla srpnová operace. Jestli jsme před tímto víkendem na tom byli zle, tak po něm bylo skoro na ručník.
 

12. – 13. červenec - Pustkovec a Hoštice
Tento víkend jsme nahradili absentující Janču již vyzkoušenou Karolínou, ale pozici proudařky jsme museli řešit operativně.  Shodou okolností jsme si na poslední soutěži všimli proudařek z Myštěvsi a tak jsme oslovili jejich zástupkyni Verču Borůvkovou. Ani se příliš nebránila a tak jsme v improvizovaném složení vyrazili na nejdelší víkendový výlet roku. Bylo v předchozích letech pravidlem, že se nám na severu Moravy nedaří a bohužel tomu nebylo jinak ani tentokrát. V sobotu v Pustkovci nevyšel sestřik Verče napravo a bylo z toho 18:11 a 7.místo. V neděli bylo krátce po výstřiku vymalováno bouchlou hadicí B a tím pádem nesestříklý terč. Je tu naše letošní první NP. Říkali jsme tomu černý víkend a odvezli jsme domů jeden jediný bod.
 

hostice_400

19. – 20. červenec  – Plumlov a Lipová
Zase jiná sestava. Na rozdělovač se vrátila Janča a na proud jsme angažovali Báry kolegyni z Chválenic Lucku Reinwartovou. Krásná dráha v Plumlově slibovala něco mimořádného. Nakonec z toho i něco takového bylo.  Lucka přetavila svůj první útok za nás na čas 15:79 ale špatně odhozené céčko a doklek Martě nedovolily sestřiknout dříve než za hranicí 21 vteřin. Nyní se už dosti hlasitě objevovaly hlasy, že bychom měli fungování Marti na proudu přehodnotit. Ale my jsme to rezolutně odmítli, jelikož jsme věděli, že její čas teprve přijde.
Nedělní Lipová na podmáčeném trávníku byla svědkem toho, že se vše k dobrému obrací.  První letošní vítězství a vyhraný keramický záchod, který ještě sehraje důležitou roli.
 

lipov_400

26. – 27. červenec – Petrovice a Lavičky
Petrovice tentokráte jako sobotní soutěž. Protivítr u terčů zlobil celý den a my odváželi druhé místo za vysokou 16ku. Lavičky přinesly zmar všem favoritům i nám a za čas 18:53 jsme brali jen jeden bod. Zde se poprvé letos ukázali na Extralize i naši hoši, ale ani pro ně to nebyl ideální víkend.
 

petrovic_400

16. – 17. srpna – Pasohlávky – Lhotky
Zde se objevuje znovu náš vyhraný záchod z Lipové. Vezeme ho s sebou na Moravu k prodeji, avšak zájemce se nedostaví, tak ho máme v autě celý víkend. Tentokrát vyjíždíme již v pátek v poledne. Jedeme ještě na trénink do Pravčic ke Zlínu vyzkoušet naši sobotní pravou proudařku Kláru Jurákovou (Šenkyříkovou). Sobotní závod vyšel pěkně a za čas 16:39 jsme si odvezli z Pasohlávek vítězství. V neděli již ve složení s Luckou Reinwartovou na proudu zopakovaný výkon z předchozího dne opět prvenství. Tím se zapsal tento víkend do naší historie, protože to bylo poprvé, kdy jsme zvítězili oba dva víkendové dny Extraligy. Záchod se od té chvíle stal naším suvenýrem na zbylé dva extraligové víkendy.
 

pasoh_400

23. - 24. srpna – Radimovice – Benešov u Semil
Necelá hodinka a půl jízdy k Liberci je pro nás potěšením a tak jme byli v Radimovicích brzy čerství a připraveni na nějaký slušný výkon.  Hoši se prezentovali slušnou 17 kou a několika body do celkové tabulky. Holky chvíli držely rekord trati za cca 16:50, ale nakonec se z toho urodilo o pár setinek druhé místo. Spokojeni jsme přejížděli do Benešova a těšili se na druhý den. Kluci i druhý den utrhli za 17ku nějaký bod a holky hned všech 10 za první místo a čas 16:33. Jenom za tyto dva víkendy jsme do tabulky nasbírali více bodů než za předchozích pět, a to ještě ve větší konkurenci, což bylo i pro nás poněkud překvapivé.
 

radim_400

30. srpna – Vacenovice
Na závěrečný závod jsme dojížděli s už jasným výsledkem, že nemůžeme být hůře než 3tí, což v půlce sezony byla spíše vize nějakého blázna. Pohodovým útokem a druhým místem jsme ukončili tuto soutěž, stejně jako i druhým celkovým místem v konečné tabulce EX 2014. Zvítězily zaslouženě radíkovandy a třetí skončil Sychotín. Spokojeni s výsledkem se můžeme pustit do soutěží, které nás letos ještě čekají.

 

Vašek.